Nie samą pracą człowiek żyje… czyli jak w pełni skorzystać z wakacji?

IMG_9029
Julia Szulc
18 lipca 2024

Sezon urlopowy w pełni, więc wielu z nas wyrusza na długo wyczekiwane wakacje, mając nadzieję na naładowanie baterii i pełne odprężenie. Jednak nie każdy wyjazd urlopowy przynosi upragnioną regenerację. Dlaczego tak się dzieje i jak zapewnić sobie efektywny odpoczynek? 

 

Dlaczego nie każdy odpoczynek przynosi oczekiwane skutki? 

 

Sam fakt nieprzebywania w pracy niestety nie gwarantuje pełnej regeneracji. Często wracamy z urlopu bardziej zmęczeni, niż przed wyjazdem. Kluczowe znaczenie ma tutaj sposób, w jaki spędzamy wolny czas.

 

1. Aktywny vs. pasywny odpoczynek

Odpoczynek jest kluczowym elementem zdrowego stylu życia. Kombinacja jego aktywnej formy, będącej odpoczywaniem związanym z ruchem i uprawianiem sportu; z pasywną, odejmującą m.in. czytanie książek czy leżenie na plaży – przyczynia się do pełnej regeneracji ciała i umysłu. Podczas gdy odpoczywanie w sposób aktywny poprawia kondycję fizyczną, zwiększa energię i produktywność, forma pasywna redukuje napięcie, poprawia jakość snu oraz zwiększa koncentrację. Pożądane i prozdrowotne jest zatem angażowanie się w obie formy odpoczynku, w zależności od potrzeb, możliwości oraz poczucia przyjemności. 

 

2. Jakość snu

Nie można zapominać o znaczeniu jakości snu w kontekście odpoczynku. Jego niedobór lub niska jakość doprowadzić mogą do kumulacji zmęczenia. Dlatego podczas urlopu warto zadbać o regularny i głęboki sen, kluczowy dla efektywnego funkcjonowania. 

 

3. Dystansowanie się od obowiązków zawodowych podczas czasu wolnego 

Kolejnym kluczowym elementem efektywnego odpoczynku jest umiejętność zarządzania swoim czasem tak, aby zachować równowagę pomiędzy odpoczywaniem a pracą zawodową. Tzw. work-life balance i dystansowanie się od pracy w czasie przeznaczonym na inną aktywność pozwoli powrócić do obowiązków zawodowych będąc zrelaksowanym i wypoczętym. 

Ciągłe myślenie o problemach w pracy, nawet będąc na urlopie, znacząco utrudnia prawdziwą regenerację i może sygnalizować niebezpieczny dla zdrowia pracoholizm, którego konsekwencje obejmują większy poziom stresu, gorszą jakością snu i wyższe ryzyko wypalenia zawodowego. 

 

Presja wakacyjna – cichy wróg odpoczynku 

Prawdopodobnie  wielu z nas odczuwa presję, aby spędzić wakacje w sposób „idealny” – pełen przygód, luksusowych miejsc i niezwykłych doświadczeń. Presja ta może prowadzić do uczucia niepokoju i stresu związanego z koniecznością zrealizowania wysokich oczekiwań, a co za tym idzie – do zmniejszenia satysfakcji z wakacji. 

 

Jak zapewnić sobie efektywny odpoczynek?

 

1. Wybieraj różnorodne aktywności

Kombinacja aktywnego i pasywnego odpoczynku zapewnia kompleksową regenerację zarówno ciała, jak i umysłu. Podczas gdy pierwsza forma dostarcza energii i poprawia kondycję fizyczną, druga odpowiada za całościową regenerację, poprawiając koncentrację i relaksując. To, w jaką formę aktywności się zaangażujemy powinno odpowiadać na nasze własne potrzeby i preferencje. 

 

2. Wykorzystaj czas na sen

Regeneracyjny, wysokiej jakości sen może być jednym z celów, jakie postawimy sobie podczas urlopu. Prozdrowotnych konsekwencji regularnego snu nie trzeba przedstawiać, ale nie warto też o nich zapominać. Odbudowa zasobów energetycznych użyteczna będzie nie tylko w wykonywaniu wakacyjnych aktywności, ale również przygotuje nas na skuteczniejsze funkcjonowanie po powrocie do codziennych obowiązków.

 

3. Odłącz się od technologii

Dla zachowania work-life balance cenne może być ograniczone korzystanie z urządzeń elektronicznych. Sprawdzanie maili służbowych czy śledzenie aktualnie mających miejsce wydarzeń w środowisku pracy może zaburzać proces odpoczynku. Zamiast tego warto skoncentrować się na byciu tu i teraz, ciesząc się chwilą.

 

4. Skoncentruj się na swoich potrzebach

Przyjmując narrację, że wakacje są dla nas, a nie dla pokazania ich innym, zastanówmy się, co naprawdę sprawia nam przyjemność. Nie zawsze odpoczywanie w sposób, który naprawdę nas relaksuje, będzie „insta-worthy” lub spełniający oczekiwania innych. Pamiętajmy, że najważniejsze jest to, aby wakacje były czasem relaksu i satysfakcji dla nas samych, a nie wyścigiem w dążeniu do perfekcji. 

 

Pamiętajmy, że prawdziwy odpoczynek to nie tylko relaks dla ciała, ale przede wszystkim dla umysłu. Dzięki temu wrócimy z urlopu nie tylko wypoczęci, ale i gotowi na nowe wyzwania.

 

 

 

 

 

 

Jeśli potrzebujesz wsparcia dobrego psychologa w Warszawie lub psychoterapii w Warszawie zapraszamy do zapoznania się z naszym zespołem.