Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach

Czym jest Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach?

Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach (TSR) to krótko- i celowo ukierunkowane podejście  terapeutyczne, które koncentruje się na poszukiwaniu i wykorzystywaniu zasobów oraz  potencjału klienta, aby osiągnąć pożądane zmiany w życiu. W odróżnieniu od klasycznej  psychoterapii, która często bada przeszłe doświadczenia TSR skupia się na teraźniejszości i  przyszłości. Podejście to zostało opracowane w USA w latach 70-tych i 80 – tych. Rozwój TSR był  odpowiedzią na potrzebę efektywniejszego i krótszego podejścia do terapii. TSR zyskała  popularność i uznanie na całym świecie dzięki swojej prostocie, elastyczności i skuteczności w  pracy z różnorodnymi problemami, od problemów indywidualnych po kwestie rodzinne.

Kto może skorzystać z TSR?

  • Osoby, które szukają pomocy i są gotowe do działania oraz poszukiwania rozwiązań. Klienci, którzy doświadczają kryzysów takich jak zmiany w życiu prywatnym i zawodowym, rozstania, choroba, stres, uzależnienia 
  • Rodziny oraz pary zmagające się z problemami w relacji
  • Osoby pragnące poprawić jakość swojego życia w krótkim czasie

Podejście TSR to:

  1. Skoncentrowanie na rozwiązaniach: Terapeuta pracuje z klientem, aby zidentyfikować cele  oraz odkryć, co już działa w jego życiu. 
  2. Odkrywanie zasobów: podejście SR zakłada, że klienci są ekspertami w swoim życiu,  posiadają unikatowej umiejętności i zasoby. Terapeut_k_a wspiera w odkrywaniu tych zasobów, tak by jak najpełniej mogli wykorzystywać je w swoim życiu i wprowadzaniu zmian 
  3. Zwięzłość: TSR często obejmuje mniejszą ilość sesji np. 6 lub 10, co czyni ją bardziej dostępną  dla osób, które nie chcą lub nie mogą podjąć długoterminowej terapii. Spotkania jednak nie  muszą odbywać się co tydzień, tempo pracy zależy od klienta_ki. 
  4. Praca z metaforami i narracjami: W TSR często wykorzystywane są metafory, opowieści i  narracje, które pomagają klientom zmieniać perspektywę i budować nowe, wspierające przekonania o sobie i swoim życiu. 
  5. Celowość i plany działania: Sesje TSR są ukierunkowane na ustalenie konkretnych celów oraz  opracowanie planów działania, które przybliżających do zamierzonych rezultatów. 
  6. Teraźniejszość i przyszłość: TSR koncentruje się na aktualnych sytuacjach życiowych i  przyszłych możliwościach, a nie na przeszłych wydarzeniach. Klient jest zachęcany do myślenia  o tym, jak chce, aby wyglądało jego życie. 
  7. Miejsce na przeszłość: pomimo skupienia na tym TSR może obejmować także przeszłość  klientki / klienta – jeśli jest to pomocne w procesie. 
  8. Nie tylko analiza: pomimo skupienia na rozwiązaniach TSR nie musi być analityczna. Rolą  terapeuty_ki jest stworzenie warunków sprzyjających poczuciu bezpieczeństwa, wyrażaniu i  przeżywaniu emocji i poszukiwania tego, co w danym momencie jest wspierające.  
  9. Filozofia, która mówi: Jeśli coś działa, rób tego więcej. Jeśli coś nie działa, rób coś innego. Jeśli  coś się nie zepsuło, nie naprawiaj

Terapię Skoncentrowaną na Rozwiązaniach prowadzi:

Monika Wądołowska
Przyjmuje w poradni: Mokotów

Psycholożka, terapeutka TSR w procesie szkolenia. Trenerka podejść uważności i współczucia

Zobacz więcej