Co to jest psychoterapia psychodynamiczna?

Joanna Gruhn-Devantier
23 września 2023

Psychoterapia psychodynamiczna: Podróż do wnętrza umysłu

 

Psychoterapia psychodynamiczna to fascynująca podróż w głąb własnej psychiki. Nurt ten dąży do zrozumienia głębokich, nieświadomych procesów, które kierują naszym zachowaniem. Ale co to naprawdę znaczy? 

 

Geneza i filozofia

 

Wszystko zaczęło się od Zygmunta Freuda, ojca psychoanalizy. Wierzył on, że wiele naszych problemów psychicznych bierze się z konfliktów i przeżyć z dzieciństwa, które zostały wyparte do nieświadomej części umysłu. Psychoterapia psychodynamiczna rozwinęła się z tych idei, koncentrując się na zrozumieniu ukrytych motywacji, które wpływają na nasze myśli, uczucia i zachowania.

 

Terapia psychodynamiczna współcześnie 

 

Choć współczesna terapia psychodynamiczna czerpie z odkryć Zygmunta Freuda i innych znanych psychoanalityków, w praktyce wygląda już całkiem inaczej niż kilkadziesiąt lat temu. Jest to nurt, który stale się rozwija pod wpływem odkryć neuronauki, badań dotyczących skuteczności oddziaływań psychoterapeutycznych, czy badań nad przywiązaniem. Dzięki temu, terapeuta wie z jakich interwencji korzystać w przypadku jakich trudności pacjenta. Warto zaznaczyć, że psychoterapeuta psychodynamiczny jest aktywnym uczestnikiem sesji, w trakcie której skupia się przede wszystkim na tym, by jak najlepiej zrozumieć to, czego doświadcza osoba korzystająca z terapii i wesprzeć ją w drodze do zmiany. Terapeuta nie jest tylko biernym słuchaczem, czy „lustrem”. 

 

Jak to działa?

 

Podczas sesji psychodynamicznej pacjent jest zachęcany do swobodnego wyrażania swoich myśli – mówienia o tym, co przychodzi mu do głowy, bez cenzurowania siebie. A psychoterapeuta pomaga mu zrozumieć te treści i dotrzeć do tego, co nieuświadomione, dzięki czemu możemy lepiej rozumieć samych siebie i podejmować świadome decyzje dot. naszych działań. 

 

W psychoterapii psychodynamicznej niezwykle ważna jest także relacja pomiędzy pacjentem a psychoterapeutą. Po pierwsze, może ona pomóc nam zrozumieć to, w jaki sposób wchodzimy w w naszym życiu w relacje i co zwykle widzimy w drugim człowieku (dzięki zjawisku przeniesienia). Po drugie jest szansą na to, by doświadczyć, że to co spotykało nas w ważnych relacjach dotychczas wcale nie musi się powtarzać. 

 

Co daje? 

 

Psychoterapia psychodynamiczna pozwala na głębokie zrozumienie siebie. Dzięki temu pacjenci często dostrzegają powtarzające się wzory w swoim życiu i uczą się, jak je przełamać. Ta terapia może być szczególnie pomocna dla osób, które czują, że ich problemy mają źródło w głęboko zakorzenionych przekonaniach czy doświadczeniach z przeszłości.

 

Ostatecznie psychoterapia psychodynamiczna doprowadzić ma do powstania nowych sposobów myślenia o sobie samym i zdrowego poczucia własnej wartości, nowych sposobów wchodzenia w relacje z innymi, bardziej elastycznych, adaptacyjnych mechanizmów radzenia sobie i lepszego funkcjonowania.

 

Wyzwania

 

Psychoterapia psychodynamiczna wymaga czasu i dużego zaangażowania. Proces ten może być momentami trudny i bolesny, gdyż dotyka głębokich uczuć i wspomnień. W efekcie jednak prowadzić może do dużej i trwałej zmiany w przeżywaniu siebie, świata i relacji z innymi. 

 

Podsumowanie

 

Psychoterapia psychodynamiczna to jak fascynująca wyprawa w głąb siebie. Dla tych, którzy są gotowi spojrzeć w głąb swojego umysłu i zmierzyć się z ukrytymi emocjami i konfliktami, może to być klucz do głębszego zrozumienia siebie i poprawy jakości życia. W końcu, jak powiedział sam Freud, “Nieznane jest źródłem naszego cierpienia, ale też kluczem do leczenia”.

 

 

Na psychoterapię psychodynamiczną zapraszamy do naszej poradni psychologicznej w Warszawie na Mokotowie oraz na Bielanach.