Jak wspiera grupa wsparcia?

alicjagruhn
Alicja Gruhn-Łazowska
7 listopada 2023

Udział w grupie wsparcia może przynieść nowym mamom wiele korzyści, które są szczególnie ważne w tym wyjątkowym, ale często również bardzo wymagającym okresie w życiu. Zobacz co może dać uczestnictwo w takiej grupie:

 

  1. Wsparcie Emocjonalne: Młode mamy mogą doświadczać skrajnych emocji, od ogromnej radości związanej z nowym członkiem rodziny, po lęk związany z przytłaczającą odpowiedzialnością czy smutek i tęsknotę za życiem bez dziecka. Grupa wsparcia to bezpieczne i wspierające  miejsce do wyrażania tych uczuć
  2. Dzielenie się doświadczeniami: Wymiana doświadczeń z innymi matkami, które są na podobnym etapie życia, może być bardzo wspierająca. Doświadczenia innych mam związane z opieką nad maluszkiem, mogą pozwolić spojrzeć na naszą sytuację z nowej perspektywy.
  3. Zmniejszenie poczucia samotności: Mamy niemowląt mogą czasami czuć się odizolowane. Wiele z nich większość czasu spędza w domu z dzieckiem bez innych dorosłych. Grupy wsparcia umożliwiają nawiązanie kontaktów z osobami na podobnym etapie życia oraz rozwijają poczucie przynależności do wspólnoty.
  4. Normalizacja doświadczeń: Wymiana historii i opowieści może pomóc młodym mamom zrozumieć, że wiele z ich doświadczeń jest normalnych i powszechnych. Takie doświadczenie może zmniejszyć ich niepokój i poczucie winy.
  5. Odbudowa pewności siebie: Bycie mamą jest dla części dziewczyn nową rolą, która często wymaga nabycia nowych umiejętności. Grupa wsparcia może pomóc w odbudowie pewności siebie w tej roli, poprzez normalizację trudnych doświadczeń oraz poszukiwanie swoich mocnych stron.
  6. Wsparcie dla mam bez sieci wsparcia: Część mam nie ma rodziny lub przyjaciół w pobliżu, dla nich grupa wsparcia może stanowić kluczową sieć wsparcia, oferując poczucie przynależności i bliskości. Znajomości zawarte na grupie mogą się pogłębiać i ewoluować w trwałe przyjaźnie, które będą rozwijać się poza strukturą grupy.
  7. Prewencja depresji poporodowej: Uczestnictwo w grupie wsparcia może być szczególnie cenne dla kobiet, które czują się smutne i przytłoczone macierzyństwem. Bycie wśród osób, które rozumieją i mogą podzielić się swoimi strategiami radzenia sobie, może być kluczowe w procesie zdrowienia lub otworzyć uczestniczkę na szukanie dalszej pomocy u psychoterapeuty.

 

Uczestnictwo w grupie wsparcia może być cennym zasobem dla mamy, dostarczając wsparcia, które jest niezbędne dla zdrowia emocjonalnego i fizycznego zarówno jej, jak i dziecka.

 

 

Jeśli jesteś zainteresowana grupą wsparcia dla mam niemowląt sprawdź nasze wydarzenia TUTAJ