W Domu Rozwoju wierzymy, że swoimi trudnymi i niezrozumiałymi dla rodziców zachowaniami dziecko próbuje pokazać im, że doświadcza czegoś trudnego, że z czymś nie umie sobie poradzić i potrzebuje wsparcia. W trakcie spotkań konsultacyjnych psycholog stara się pomóc rodzicom w zrozumieniu, co takiego dzieje się w życiu ich dziecka oraz co mogą zrobić, by być dla niego wsparciem.
Na konsultację z psychologiem dzieci i młodzieży zapraszamy rodziców, których niepokoją zachowania lub emocje ich dzieci, a także tych, których dzieci mają trudności w przedszkolu, szkole lub w relacjach z rówieśnikami. Zadane zostanie Wam wiele pytań, by psycholog mógł zrozumieć sytuację Waszego dziecka, a następnie wspólnie będziecie mogli podjąć decyzję, dotyczącą dalszych działań. Psycholog doradzi, czy konieczne jest wykonanie diagnozy, dalsza terapia (indywidualna lub grupowa) albo inny rodzaj wsparcia dla dziecka lub rodziców.
Rodziców dzieci poniżej 12 r.ż. zapraszamy na pierwszą konsultację bez dziecka (najlepiej, jeśli obecni będą oboje rodzice/opiekunowie)
Rodziców dzieci powyżej 12 r.ż. zapraszamy na pierwszą konsultację wraz z dzieckiem (najlepiej, jeśli obecni będą oboje rodzice/opiekunowi i dziecko).
Kiedy warto wybrać się z dzieckiem na konsultację psychologiczną?
Jak przebiega konsultacja psychologiczna?
By zadecydować o najskuteczniejszej formie pomocy dziecku, konieczne zwykle są 3-4 spotkania konsultacyjne.
W trakcie pierwszego spotkania (z rodzicami lub rodzicami i dzieckiem), psycholog poprosi każdego z uczestników spotkania o opowiedzenie, na czym polega zgłaszana przez nich trudność. Następnie zada pytania, dotyczące rozwoju dziecka, jego funkcjonowania w domu i w szkole, sytuacji rodzinnej i relacji w rodzinie, a także specyfiki zgłaszanego problemu (np. kiedy po raz pierwszy zaobserwowano trudności, w jakich okolicznościach występują objawy).
Druga i trzecia wizyta to spotkania psychologa z samym dzieckiem lub nastolatkiem. Przebiega ona w przyjaznej dziecku atmosferze – zwykle jest to zabawa, połączona z rozmową. Terapeuta pozostaje stale uważny na sygnały wysyłane przez dziecko i prowadzi spotkanie tak, by nie poczuło się ono zagrożone lub oceniane.
Ostatnia wizyta konsultacyjna to znów spotkanie z samymi rodzicami lub rodzicami oraz dzieckiem (w przypadku nastolatków). W trakcie tego spotkania psycholog podsumuje swoje obserwacje, a także wspólnie z rodziną podejmie decyzję dotyczącą dalszej pomocy dziecku. Na tym etapie psycholog może zalecić psychoterapię indywidualną, psychoterapię grupową, psychoterapię rodzinną, może także poprosić o wykonanie dodatkowych badań lekarskich – wizytę u pediatry, neurologa, psychiatry dziecięcego.
Konsultacje psychologiczne dla dzieci i młodzieży prowadzi: