Jak wspierać dziecko przed powrotem do szkoły i przedszkola?

alicjagruhn
Alicja Gruhn-Łazowska
22 sierpnia 2023

Powrót do szkoły czy przedszkola po dwumiesięcznych wakacjach może być dla wielu dzieci momentem stresującym. Nagła zmiana rytmu, konieczność dostosowania się do nowej klasy czy grupy, nowi nauczyciele czy też obawy związane z nawiązaniem relacji z rówieśnikami – wszystko to może wywołać niepokój. Jak możemy wesprzeć nasze dziecko w tym trudnym dla niego czasie?

 

1. Rozmawiajcie ze sobą:

 

Zaangażuj się w rozmowę z dzieckiem, pytając o jego uczucia i obawy związane z nadchodzącym rokiem szkolnym. Ważne jest stworzenie bezpiecznej i nieoceniającej atmosfery, by dziecko wiedziało, że może się z Tobą podzielić swoimi lękami i wątpliwościami.

 

2. Stwórzcie rutynę:

 

Stopniowe wprowadzenie dziecka w rytm roku szkolnego może pomóc w łatwiejszej adaptacji. W ciągu ostatnich tygodni wakacji warto ustalić stałe pory snu i pobudki, a także przeznaczyć czas na czytanie czy inne aktywności związane z nauką.

 

3. Przygotujcie się razem:

 

Wspólne zakupy szkolnych przyborów czy wybór stroju na pierwszy dzień szkoły mogą stać się okazją do rozmowy na temat niepokojów, ale też do budowania pozytywnych skojarzeń z powrotem do szkoły.

 

4. Poznajcie nowe otoczenie:

 

Jeśli Twoje dziecko zmienia szkołę lub przedszkole, warto odwiedzić to miejsce wcześniej. Można spotkać się z nauczycielem, zobaczyć budynek i salę, aby dziecko mogło oswoić się z nowym środowiskiem.

 

5. Buduj pewność siebie:

 

Zachęcaj dziecko do rozwijania swoich pasji i zainteresowań. Kiedy dziecko czuje, że jest w czymś dobre, łatwiej mu nawiązywać pozytywne relacje z rówieśnikami i stawiać czoła wyzwaniom.

 

6. Zorganizujcie spotkania z rówieśnikami:

 

Jeśli jest taka możliwość, zaplanujcie spotkanie z kolegami i koleżankami z klasy/grupy przed rozpoczęciem roku szkolnego. Wspólna, swobodna zabawa na neutralnym gruncie i odnowienie relacji z pewnością ułatwi późniejszy powrót do szkoły czy przedszkola.

 

7. Bądź dostępny:

 

Pierwsze dni w szkole po wakacjach mogą być pełne niespodzianek. Ważne jest, aby Twoje dziecko wiedziało, że może na Ciebie liczyć i że zawsze jesteś gotowy je wysłuchać bez oceniania i dawania porad. Czasem to co wydaje się rodzicowi najlepsze, wcale nie musi być najlepszym rozwiązaniem dziecięcych problemów.

 

 

Wspierając emocjonalnie swoje dziecko poprzez bycie obecnym, dostępnym i wysłuchiwanie go, pomagasz mu zbudować poczucie bezpieczeństwa w szkole i pewność siebie w relacjach z rówieśnikami. Pamiętaj, że każde dziecko jest inne i potrzebuje indywidualnego podejścia. Bądź cierpliwy, wsłuchuj się w jego potrzeby i reaguj z empatią.

 

 

 

Jeśli natomiast pojawią się jakieś niepokojące Cię objawy czy zachowania zawsze warto skonsultować się z psychologiem w Warszawie.